Музей А. Шептицького у місті Львові - DimBot
Музей А. Шептицького у місті Львові

Музей А. Шептицького у місті Львові

При згадці про Національний музей імені митрополита Андрея Шептицького, покоління сучасних львів’ян одразу згадує величну…

При згадці про Національний музей імені митрополита Андрея Шептицького, покоління сучасних львів’ян одразу згадує величну споруду колишнього художньо-промислового музею на проспекті Свободи. Справді, неоціненна збірка митрополита перевезена туди вже після 1991 року. Раніше там був музей Леніна.
На початку 1911 року колекція з митрополичих палат Святоюрського храму переїхала до однієї із найбільш розкішних вілл Львова.
У другій пол. XIX століття вулиця Мохнацького (зараз Драгоманова) виглядала як мальовнича зелена стежина, що йшла з гори Вроновських, де височіла міська цитадель, до самого центру Львова, старої споруди університету та вулиці Академічної. Вулицю почали активно забудовувати тільки з кінця позаминулого століття. Саме тоді, у 1897 – 1898 рр., на вулиці Мохнацького за проектом архітектора Владислава Рауша та на замовлення професора Львівського університету Еміля Дуніковського (1855-1924 рр.), геолога, географа та мандрівника, спорудили розкішну віллу-палац. Будівлю виконано у популярному тоді стилі необароко. Віллу щедро оздобили маскаронами, скульптурами богів та херувимів, декором з грифонів, левів, мушель.
 На поч. XX ст.митрополит А. Шептицький займався пошуками нового приміщення для безцінної збірки творів давнього українського мистецтва, яка доволі швидко поповнювалася новими надходженнями. У 1911 році митрополит придбав віллу в професора Дуніковського.
13 грудня 1913 р. тут було урочисто відкрито Національний Музей, а його багаторічним хранителем був Іларіон Свєнціцький. У повоєнні роки музей мав назву Музею українського мистецтва, серед його збірок – колекція українського мистецтва XIV – XVIII ст., зокрема, велика збірка іконопису, мистецтва ХІХ – ХХ ст.
 Указом президента України від грудня 2005 року, Науково – мистецькій фундації митрополита Андрея Шептицького у Львові було надано статус Національного, віднині це – Національний музей імені Андрея Шептицького у місті Львові.